Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821

Μαζί με όλη την Ελλάδα και τους απανταχού Έλληνες το σχολείο μας γιόρτασε την επανάσταση του 1821 και τίμησε όλους εκείνους που αγωνίστηκαν για τη δική μας ελευθερία.

Τη γιορτή οργάνωσε η κυρία Παλαιοχωρινού Τριαντάφυλλα με τη βοήθεια των μαθητών και των μαθητριών της Λέσχης  Φιλαναγνωσίας που διάβασαν αποσπάσματα από το βιβλίο του Γιάννη Καλπούζου, «Ραγιάς, Μέρες και Νύχτες του 1821». Προβλήθηκε, εξάλλου, βίντεο από την έκθεση φωτογραφιών «1821» του Ηλία Περγαντή, που αναπαρέστησε σκηνές από τον ελληνικό αγώνα με την οικειοθελή συμμετοχή Συλλόγων και Ομάδων και εκατοντάδων άλλων εθελοντών από όλη την Ελλάδα. Τέλος, η  κυρία Σιφνιού Ευγενία μαζί με την ομάδα παραδοσιακών χορών ολοκλήρωσαν την όμορφη γιορτή μας με χορούς από όλη την Ελλάδα.

[Μικρογραφία: Ηλίας Περγαντής, 17 Μαρτίου: Η κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης στη Μάνη]

Σχολιάστε / Απαντήστε