Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης»

Την Παρασκευή 10/3/23 το 3ο ΓΕ.Λ. Ευόσμου συμμετείχε για πρώτη φορά  στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου – Λυκείου «Αριστοτέλης» 2023 που οργανώνει το τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.

Δέκα μαθητές της Α’ Λυκείου, δώδεκα της Β’ Λυκείου και οκτώ της Γ΄ Λυκείου δοκίμασαν τις γνώσεις και τις ικανότητές τους στα πλαίσια του διαγωνισμού, αποκομίζοντας μια μοναδική εμπειρία εξετάσεων σε θέματα που κύριο σκοπό έχουν την ενίσχυση της γνώσης και κατανόησης της Φυσικής από τους μαθητές και τις μαθήτριες όλης της χώρας. Η ανάδειξη ταλαντούχων νέων στο τομέα της Φυσικής αποτελεί έναν ακόμα στόχο, καθώς οι προκρινόμενοι στη B’ Φάση του Διαγωνισμού μαθήτριες και μαθητές της Γ’ Λυκείου θα διεκδικήσουν μια από τις πέντε θέσεις της ομάδας Φυσικής που θα μας εκπροσωπήσει στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2023 που θα πραγματοποιηθεί στο Τόκιο.

Τα θέματα τόσο του φετινού Διαγωνισμού όσο και παλαιοτέρων ετών με τις λύσεις τους μπορεί να βρει κανείς στην ηλεκτρονική διεύθυνση εδώ.

Σχολιάστε / Απαντήστε