Το Β2 ταξίδεψε στον κόσμο των αρχαίων ελληνικών μαθηματικών!

«Υπάρχει σε όλα λύση;»

Στο ερώτημα αυτό επιχείρησαν να απαντήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 που επισκέφτηκαν την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου μαζί με συνοδούς εκπαιδευτικούς την έκθεση «Ταξίδι στον κόσμο των αρχαίων ελληνικών μαθηματικών» στο περίπτερο 1 της HELEXPO.

Η έκθεση έχει οργανωθεί από το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού με τη συνεισφορά της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας και έχει παρουσιαστεί με ιδιαίτερη επιτυχία για μια δεκαετία (2003-2013) στην Αθήνα. Τώρα παρουσιάζεται στη Θεσσαλονίκη μέχρι τα τέλη του Μαρτίου 2023 και αποτελεί μια άριστη πρόταση για όλους και για όλες (Μαθηματικά – Renegade Media)

Στην παρουσίαση επιχειρείται μια περιδιάβαση στους σημαντικούς σταθμούς της μαθηματικής σκέψης των αρχαίων Ελλήνων, που έχοντας ως αφετηρία ερωτήματα απλά και ζητήματα πρακτικά, μικρά ή και μεγαλόπνοα αποτέλεσε τη βάση σημαντικών ανακαλύψεων στις επιστήμες των μαθηματικών, της φυσικής και των υπολογιστών. Ονόματα μαθηματικών που στη σχολική πράξη ταυτίζονται με θεωρήματα και ονόματα φιλοσόφων που συνδέονται με καθαρά φιλοσοφικές αναζητήσεις, ταυτίστηκαν με ανθρώπους ανήσυχους και επινοητικούς που αναζητούσαν λύσεις με πενιχρά τεχνικά μέσα αλλά με δύναμη σκέψης και επινοητικότητα. Κι όλα αυτά τα επιτεύγματα παρουσιάστηκαν στα παιδιά με έναν τρόπο εύληπτο, εποπτικό και διαδραστικό.

Όσο για τα παιδιά του Β2; Επιβεβαίωσαν ότι ξέρουν να ακούν, να ρωτούν και να μαθαίνουν αλλά ακόμη να λύνουν «γρίφους», να παίζουν και να διασκεδάζουν! Και μάλιστα χωρίς… «ενοχές»!

1 Σχόλιο / Απάντηση

1. κουκλοι ολοι φτου φτουυυυ