Πέντε αξέχαστες ημέρες στην Κρήτη!

Είναι προφανές πως η κατάκτηση της βιωματικής γνώσης επιτυγχάνεται και δια μέσου των πολυήμερων εκδρομών. Έτσι και εμείς κατά την διάρκεια της εκδρομής μας στην Κρήτη, που πραγματοποιήθηκε από 27 Μαρτίου μέχρι 1 Απριλίου, είχαμε εμπειρίες που δύσκολα συναντά κανείς στις «κλειστές» αίθουσες διδασκαλίας.

Οι επισκέψεις μας στο Ενυδρείο, στους αρχαιολογικούς χώρους της Κνωσού και της Φαιστού, στους τάφους των Βενιζέλων και του Καζαντζάκη, μας έδωσαν την ευκαιρία να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας. Η περιήγησή μας στις πόλεις της Κρήτης, στα φυσικά και ιστορικά της αξιοθέατα μας γέμισε βιώματα που μας ένωσαν και σημάδευσαν τη μνήμη μας.

Η ομάδα των καθηγητών συνοδών αποτελούμενη από τις κυρίες Βαγγελή Βαρβάρα, Λεβάκου Μαρία, Σιφνιού Ευγενία και τους κυρίους Λαζαρίδη Θωμά, Παπαγιάννη Ευθύμιο, Τσοκανάρα Γεώργιο «απήλαυσε» στιγμές γεμάτες ένταση μα και αξέχαστες στιγμές χαλάρωσης σε φημισμένα πολιτιστικά εδωδιμοπωλεία κρεών της Κρήτης με ανάλογη ρακοκατανάλωση!

Μας δόθηκε η ευκαιρία να εκτιμήσουμε τις δικές μας αντοχές μα και το φιλότιμο των παιδιών που λες και εξάντλησαν όλα τα αποθέματα υπευθυνότητας τους το πενταήμερο της εκδρομής. Ήταν απλά άψογα!

Και άλλες φορές βρεθήκαμε σε εκδρομές όμως ετούτη θα μας μείνει αξέχαστη. Και ας είναι για τους μαθητές της τρίτης λυκείου μια από τις πολλές όμορφες εκδρομές που θα απολαύσουν στη ζωή τους.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις για όλους τους μαθητές του σχολείου μας και ευχές να τους χαρούμε φοιτητές!!

Σχολιάστε / Απαντήστε