edupass: η νέα πλατφόρμα έκδοσης της σχολικής κάρτας

Από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr, η οποία αποτελεί ένα επιπλέον εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των δημόσιων εκπαιδευτικών δομών. Χάρη στο edupass.gov.gr o Διευθυντής της σχολικής μονάδας θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί/μέλη Ε.Ε.Π.-Ε.Β.Π., επισκέπτες), τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία.

Οι κηδεμόνες των μαθητών και των μαθητριών οφείλουν να μπουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση edupass.gov.gr, όπου ταυτοποιούν τα στοιχεία τους, επιλέγουν το περιφερειακό διαμέρισμα, τον νομό, την πόλη, και το σχολείο του παιδιού του. Στη συνέχεια συμπληρώνουν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού τεστ και το εκτυπώνουν.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που υποχρεούνται σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (πριν από κάθε Τρίτη και Παρασκευή) πρέπει να έχουν μαζί τους εκτυπωμένη κάθε φορά τη βεβαίωση που εκδίδεται από την πλατφόρμα, για να την επιδεικνύουν κάθε Τρίτη και Παρασκευή.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που έχουν εμβολιαστεί ή έχουν πιστοποιητικό νόσησης χρειάζεται να το δηλώσουν μία μόνο φορά στην πλατφόρμα.

Μπορείτε να δείτε εδώ λεπτομέρειες για τη λειτουργία της  πλατφόρμας edupass.

Σχολιάστε / Απαντήστε