Το Γ3 στη FIGITAL 12

Την τελευταία εκπαιδευτική επίσκεψη της σχολικής τους ζωής έκαναν την Παρασκευή τα παιδιά του Γ3 εκεί που η τέχνη συναντιέται με την τεχνολογία, στην έκθεση FIGITAL 12 στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης στη Μονή Λαζαριστών.

12 έργα της ρώσικης πρωτοπορίας ήταν το επίκεντρο της επίσκεψης: έργα καλλιτεχνών που αποδόμησαν τη σύνθετη τέχνη, για να την κάνουν προσιτή στον καθένα, που εισήγαγαν την έννοια του minimal στην τέχνη, στην κουλτούρα και στην καθημερινή ζωή, που οραματίστηκαν μια τεχνολογία που θα πετύχει την ισότητα για όλους τους ανθρώπους. 100 χρόνια μετά η τεχνολογία χρησιμοποιήθηκε για τη διαδραστική προσέγγιση αυτών των έργων.

Και τα παιδιά για μία και μοναδική φορά στη σχολική τους ζωή άκουσαν τη φράση «Βγάλτε τα κινητά σας!» Εφαρμογές επαυξημένης πραγματικότητας, κινούμενων σχεδίων, 360ο απεικονίσεων, παζλ έγιναν το μέσο για να ανοίξουν ένα παράθυρο επικοινωνίας με τα έργα και τους καλλιτέχνες.

Σχολιάστε / Απαντήστε