ΕΡΑΣΜΟ-ΑΦΥΠΝΙΣΗ 3ου ΓΕ.Λ. ΕΥΟΣΜΟΥ!!! ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ ΣΕ ΔΡΑΣH!!!

ERASMUS AWAKENING FOR 3 GEL EVOSMOU!!! BACK IN ACTION!!!

Μετά από δύο χρόνια διαδικτυακών και εικονικών συναντήσεων, λόγω της πανδημίας, το 3ο ΓΕ.Λ. ΕΥΟΣΜΟΥ, επέστρεψε στην ενεργό δράση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων ERASMUS.

Αφού ολοκληρώθηκε το προηγούμενό μας πρόγραμμα “ON THE MOVE FOR SOCIAL INCLUSION, ξεκινήσαμε το νέο πρότζεκτ με ιδιαίτερο ζήλο και ενδιαφέρον. Με συντονίστρια  χώρα την Τουρκία και αφού είχαμε συναντηθεί εικονικά τις προηγούμενες χρονιές, έφτασε η μέρα της δια ζώσης συνάντησης και μετακίνησης τεσσάρων μαθητών και μαθητριών μας και δύο συνοδών καθηγητριών στο Κουμάνοβο, πόλη σε απόσταση 32 χιλιομέτρων από την πόλη των Σκοπίων. So, “LONG LIVE CULTURAL DIVERSITY”.

Από τις 14 έως τις 19 Φεβρουαρίου φιλοξενηθήκαμε από το σχολείο του Κουμάνοβο, GYMNASIUM ‘’ GOCE DELCEV’’. Μετά από την υποδοχή στο σχολείο και στο Δημαρχείο τους και την εθιμοτυπική ανταλλαγή δώρων, ξεκίνησαν οι παρουσιάσεις εργασιών των μαθητριών και μαθητών μας με θέμα ιστορικά μνημεία της χώρας μας και αντίστοιχα παιχνίδια γνώσεων kahoot. Από πολιτιστικές επισκέψεις, ξεναγηθήκαμε στην πόλη των Σκοπίων καθώς και στην περιοχή της πανέμορφης λίμνης της Οχρίδας. Ταυτόχρονα, γευτήκαμε παραδοσιακά φαγητά και ακούσαμε παραδοσιακή μουσική.

Ακολούθησε το αποχαιρετιστήριο πάρτι με τη συμμετοχή όλων και η απονομή των πιστοποιητικών παρακολούθησης.

Η συντονίστρια των προγραμμάτων ERASMUS του σχολείου μας, καθηγήτρια Αγγλικών Ζωή Χίζαρη, επεσήμανε το ήθος, τη συνεργασία και τον ενθουσιασμό των τεσσάρων μαθητών και μαθητριών μας που συμμετείχαν σε αυτήν την μετακίνηση.

Η θλίψη της αναχώρησης από το Κουμάνοβο έχει ήδη δώσει θέση στη χαρά και προσμονή της φιλοξενίας όλων των εταίρων στο σχολείο μας στις 3 Μαΐου 2022. Περιμένουμε τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες, τις μαθήτριες και τους μαθητές τους για γνωριμία με το σχολείο μας, την πόλη μας, την ιστορία μας και ιδίως με τους μύθους και τους θρύλους που σχετίζονται με τα ιστορικά μας μνημεία.

We are looking forward to your visiting us ERASMUS FRIENDS!!

LONG LIVE CULTURAL DIVERSITY!!!

LONG LIVE 3 GEL EVOSMOU!!!

Σχολιάστε / Απαντήστε