Ένας αλλά …Leon!

Το αδεσποτάκι μας είναι πια εμβολιασμένο και έχει επισήμως όνομα!

Στα πλαίσια των δράσεων με στόχο τη μικρότερη περιβαλλοντική επίπτωση του σχολείου μας και ευρύτερα την προστασία του οικείου μας φυσικού περιβάλλοντος, και γιατί ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΑ ΖΩΑ επιδιώξαμε να κάνουμε το γατάκι του σχολείου μας πιο υγιές και πιο ασφαλές για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, συνεργαζόμενοι με τον Δήμο μας.

Επικοινωνήσαμε με την υπεύθυνη του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου για τα αδέσποτα ζώα, κυρία Ειρήνη Καμπάνταη (ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ-ΕΥΟΣΜΟΥ, ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – Αδέσποτα Ζώα (kordelio-evosmos.gr)) και συνεννοηθήκαμε για τον εμβολιασμό του γατιού.

Η πρώτη δοκιμή ήταν –είναι αλήθεια– αποτυχημένη, εφόσον το πεισματάρικο γατί αρνήθηκε να επιβιβαστεί στο αυτοκίνητο μέσα σε ένα χαρτοκιβώτιο· αλλά η επιμονή και η βοήθεια μαθητριών και εκπαιδευτικών συνέβαλε στην κάμψη των αντιστάσεων του! Η φύλακας του σχολείου μας μετέφερε το γατί στο κτηνιατρείο, όπου εμβολιάστηκε πλήρως και απέκτησε το ατομικό του βιβλιάριο υγείας, στο οποίο αναγράφεται και το όνομά του: ο γάτος μας ονομάζεται Leon!

Σχολιάστε / Απαντήστε