Φιλοξενία στο Λύκειο «Anatole France» στη Λιλέρ της Γαλλίας

Στα πλαίσια του προγράμματος Comenius πραγματοποιήθηκε η πρώτη επίσκεψη μαθητών στη Lillers της Γαλλίας από 14 έως 18 Φεβρουαρίου. Οι μαθήτριες Μαρία Αβ., Παναγιώτα Σιρ. και Ανδριάνα Θ. της Α’ τάξης φιλοξενήθηκαν από Γαλλίδες συνομήλικές τους. Οι μαθήτριές μας παρουσίασαν το σχολείο και την πόλη μας, συζήτησαν με μαθητές των υπολοίπων χωρών τα αποτελέσματα του πρώτου ερωτηματολογίου και παρακολούθησαν τη διδασκαλία μαθημάτων ανάμεσα σε Γάλλους «συμμαθητές» και «συμμαθήτριες» στο λύκειο υποδοχής «Anatole France».
Όλοι οι μαθητές που επισκέφτηκαν τη Lillers, 4 Ιταλοί, 4 Πολωνοί, 3 Ισπανίδες, και 3 Ελληνίδες, μετά την επιστροφή τους θα ετοιμάσουν και θα υποβάλλουν στο forum του προγράμματος σύντομη έκθεση με τις εντυπώσεις τους.
Την αποστολή συνόδευσαν οι καθηγητές Μάστορας Θεόδωρος και Χίζαρη Ζωή.

Σχολιάστε / Απαντήστε