Στα ίχνη της μνήμης της πόλης μας

Για να τιμήσουμε την επέτειο του Ολοκαυτώματος, αφιερώσαμε μια σειρά από δράσεις στην κοινότητα των Εβραίων της Θεσσαλονίκης. Στον χώρο του αίθριου οργανώθηκε προθήκη με μελέτες, μαρτυρίες και βιβλία μυθοπλασίας για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων της πόλης μας, καθώς και έκθεση φωτογραφιών για τη ζωή και τη δράση της εβραϊκής κοινότητας πριν από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, για  τη δίωξη και τον αφανισμό της, για τα ίχνη της παρουσίας της στη σημερινή Θεσσαλονίκη. Στην έκθεση ξεναγήθηκαν τμήματα του σχολείου.

Μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες της έκθεσης εδώ.

Την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου παρακολουθήσαμε την πορεία των Ελλήνων Εβραίων της Θεσσαλονίκης μέσα από ένα θεατρικό δρώμενο, εμπνεόμενο από «Το δικό μας αίμα» του Γιώργου Ιωάννου και μαρτυρίες της Ρίκα Μπενβενίστε που επέζησε του Ολοκαυτώματος.

Μπορείτε να δείτε το κείμενο, στο οποίο στηρίχτηκε το δρώμενο εδώ.

Γιάννη, Κυριάκο, Μαλτίνα, Ανδρέα, Άννα, Γιώργο, Γιάννη, Στέλλα,  Άγγελε,  Μαργαρίτα, Ανδρέα,  εσάς που με αναπάντεχη ετοιμότητα και εξαιρετική ευαισθησία ζωντανέψατε μπροστά στα μάτια μας τη ζωή και τον όλεθρο των συμπολιτών μας Εβραίων της πόλης μας, εσάς που ανακινήσατε τη συγκίνηση, την ευθύνη και την απόφαση να αντισταθούμε σε κάθε αποκλεισμό:  Σας ευχαριστούμε!

Σχολιάστε / Απαντήστε