Ένας «αστρολάβος» για τις θετικές επιστήμες

Πώς θα μπορούσε να πορευτεί ένα πλοίο χωρίς αστρολάβο μέσα στη σκοτεινή, αχανή θάλασσα στην αρχαιότητα ή ακόμη και στον 17ο αιώνα;

Πώς θα πορευόμασταν στον 21ο αιώνα χωρίς τη συνδρομή των θετικών επιστημών; Πώς θα αντιμετωπίζαμε το παράλογο και το χάος χωρίς τον ορθολογισμό και τη μεθοδικότητά τους, τη δυναμική και τη φαντασία τους;

Γιατί και το σχολείο μας να μην έχει τον δικό του «αστρολάβο», μια στήλη αφιερωμένη στις θετικές επιστήμες;

Ναι, σίγουρα! Ένας «αστρολάβος» θετικών επιστημών μπορεί να μας ταξιδέψει στον μαγικό τους κόσμο. Τι θα φιλοξενεί αυτή η νέα στήλη στον ιστοχώρο μας; Τα ερωτήματα, τα ενδιαφέροντα, τις αναζητήσεις όλων, μαθητών και μαθητριών, εκπαιδευτικών και επιστημόνων για τον ευρύ και συναρπαστικό κόσμο των θετικών επιστημών:

• Ανακοινώσεις για διαγωνισμούς που αφορούν τα γνωστικά αντικείμενα των θετικών επιστημών.
  • Οδηγό χρήσιμων εργαλείων για τα μαθήματα των θετικών επιστημών.
  • Δράσεις που γίνονται στο σχολείο μας και που προωθούν τις θετικές επιστήμες.
  • Νέα και άρθρα, διαφωτιστικά για την έρευνα στον χώρο των θετικών επιστημών.
  • Εναλλακτικές προτάσεις εξόδου σε χώρους, ιδρύματα, εκθέσεις που υπηρετούν τις θετικές επιστήμες και καλούν τους συμμετέχοντες σε ένα γοητευτικό ταξίδι γνώσης και φαντασίας.

Η στήλη μας για τις θετικές επιστήμες καλεί όλους και όλες να συμμετέχουν,

όχι ως θεατές

αλλά ως αληθινοί ερευνητές που εξακολουθούν να απορούν και να αναζητούν,

σαν εμπνευσμένοι ταξιδευτές μέσα στην πρόκληση της έναστρης νύχτας.

Γι αυτό χρειαζόμαστε έναν αστρολάβο…

[Μικρογραφία:
Αναπαράσταση του μπροστινού τμήματος του αστρολάβου-μηχανισμού των Αντικυθήρων, έρευνα USL]

Σχολιάστε / Απαντήστε