Δειγματική διδασκαλία ΠΕ04

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε δίωρη δειγματική διδασκαλία για τους καθηγητές ΠΕ04 (φυσικούς, χημικούς και βιολόγους).  Η διδασκαλία αυτή πραγματοποιήθηκε σε 2 τμήματα της Α’ Λυκείου (Α4 & Α5) στο μάθημα της Φυσικής και συγκεκριμένα στην ενότητα της ελεύθερης πτώσης από τον εξαιρετικό συνάδερφο και υπεύθυνο  του ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ  κ. Θοδωρή Πιερράτο, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.

Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα, μέσα από μια απλή πειραματική διάταξη και το λογισμικό του Phyphox, να προβληματιστούν ,να συζητήσουν,  να αλληλεπιδράσουν  και να οδηγηθούν σε διάφορα συμπεράσματα αναφορικά με το θέμα της ελεύθερης πτώσης.

Τη διδασκαλία αυτή είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν οι συνάδελφοι της ειδικότητας ΠΕ04:  Δημητριάδου Χριστίνα,  Καρακλά Γιασεμή, Κατσιάνη Ελένη, Μαργαρίτης Ηρακλής, Μοναστηρίδης Ιωακείμ και η συντονίστρια γνωστικού πεδίου και διοργανώτρια της συγκεκριμένης δράσης Μητάκου Μαριγούλα.

Σχολιάστε / Απαντήστε