Περιβαλλοντική στον Πλαταμώνα

Την Δευτέρα 26 Μαρτίου 2018 οι μαθητές των περιβαλλοντικών προγραμμάτων της Β’ τάξης και οι καθηγήτριες Τεπελίδου Σοφία, Καρανικολάου Ευδοξία, Σαλίκα Μαρία και Πετρίδου Νίνα, πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική εκδρομή στο Κάστρο του Πλαταμώνα και στο Λιτόχωρο. Συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πορεία στο χρόνο: Ιστορία και περιβάλλον στο κάστρο του Πλαταμώνα» που  υλοποιεί το Κ.Π.Ε. Ανατολικού Ολύμπου.

Είχαμε την ευκαιρία να προσεγγίσουμε με ευχάριστο και βιωματικό τρόπο την πλούσια ιστορία του κάστρου και να συνειδητοποιήσουμε την ανάγκη της αειφορικής διαχείρισης και προστασίας του τόσο ως αρχαιολογικού μνημείου όσο και ως στοιχείου του φυσικού περιβάλλοντος του Κάτω Ολύμπου.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την υπεύθυνη του Κ.Π.Ε.  κυρία Μπεκιροπούλου Βικτωρία και τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του Κ.Π.Ε.,  κυρία Στάθη Μαρία,  κυρία Κάκαλου Ιωάννα, κύριο  Πράπα Ιωάννη και κυρία   Παπαδοπούλου Σταματία, για την θερμή φιλοξενία!!!

Σχολιάστε / Απαντήστε