Επέτειος Εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Το σχολείο μας τίμησε εφέτος την επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου με τη συνεργασία και τη μέθεξη όλων των μελών του.

Στο πρώτο μέρος της γιορτής, η ιστορική τεκμηρίωση με την ακρίβεια και τη λιτότητα της κ. Άννας Μπαΐρα κατέδειξε τις συνθήκες που οδήγησαν στην εξέγερση του Πολυτεχνείου και τη σημασία της στον πολιτικό βίο της χώρας.

Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε η λυρικότητα του κ. Ευθύμη Μπελέκου, ο οποίος με τη θεατρική του ομάδα παρουσίασε τα «Πέτρινα Χρόνια», θεατρικό δρώμενο με στοιχεία “τραγωδίας” για τη Χούντα και το Πολυτεχνείο. Το δρώμενο ήταν εμπλουτισμένο κυρίως με ποίηση του Γιάννη Ρίτσου και της Κατερίνας Γώγου, καθώς και λογοτεχνικά αποσπάσματα από έργα του Ιάκωβου Καμπανέλλη, του Χρόνη Μίσσιου και της Κωστούλας Μητροπούλου.

Το ιντερμέδιο ανέλαβε με δωρικότητα η χορωδία εκπαιδευτικών του σχολείου υπό τη διεύθυνση της κ. Ζωής Χίζαρη.

Πρωταγωνιστικό ρόλο, όμως, αυτής της τελετής είχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου που με απόλυτο σεβασμό απέτισαν φόρο τιμής στους νέους εκείνους που έδειξαν απειθαρχία στη δικτατορία διεκδικώντας «ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Σχολιάστε / Απαντήστε