Κατάθεση ψυχής

Σήμερα, 8 Μαρτίου 2023, ήταν μια μοναδική ημέρα, ημέρα τιμής, ημέρα διεκδίκησης, ημέρα μνήμης. Τιμή στους αγώνες των γυναικών για χειραφέτηση και δικαιώματα· διεκδίκηση των αναγκαίων προϋποθέσεων για την ασφάλεια των ταξιδιών και της ζωής όλων μας· μνήμη των θυμάτων του Ολοκαυτώματος. Και τα παιδιά του 3ου Λυκείου Ευόσμου έδειξαν ότι μπορούν με πολιτική συνείδηση και ιστορική ευθύνη να συμμετέχουν ενεργά, με ωριμότητα ανώτερη των καιρών και των περιστάσεων.

Σήμερα είχαμε την εξαιρετική τιμή να υποδεχθούμε στο σχολείο μας την κυρία Ρίνα Μπαρζιλάι Ρεβάχ, από τις ελάχιστες σήμερα επιζήσασες του Ολοκαυτώματος των Εβραίων συμπολιτών μας. Η κυρία Ρεβάχ με ευγλωττία και συγκρατημένη συγκίνηση μας μετέφερε τις σκληρές εμπειρίες που βίωσε ως μικρό παιδί στο στρατόπεδο καταναγκαστικής εργασίας Μπέργκεν Μπέλσεν: όσα στερήθηκε, όσα έχασε, όσα σημάδευσαν ακόμη και μέχρι σήμερα τη ζωή της. Μας μετέφερε τον πόνο της και την οργή της για την αδικία και τον αποκλεισμό που έζησε ακόμη και μετά την άφιξή της στη γενέτειρά της. Μας μετέδωσε την επίμονη προσπάθειά της να επιζήσει, να κερδίσει την ύπαρξή της ανάμεσα στους άλλους και να θυμάται… Εξέφρασε, τέλος, την αγάπη της και την πίστη της στην καταπληκτική –όπως είπε– νέα γενιά, στα παιδιά αυτά που την άκουγαν καθηλωμένα με απόλυτο σεβασμό και ειλικρινή ευγνωμοσύνη.

Ευχαριστούμε τα παιδιά του σχολείου μας που έγιναν μια μεγάλη αγκαλιά για την κυρία Ρεβάχ.

Ευχαριστούμε ολόθερμα την κυρία Ρεβάχ, που μας χάρισε μια ύψιστη μυσταγωγία, που μας τίμησε με τη δική της «Κατάθεση Ψυχής»!

Σχολιάστε / Απαντήστε