Στο Λύκειο Κωφών και Βαρήκοων Θεσσαλονίκης – Στη Σχολή Τυφλών

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές των τμημάτων ΓΑΝ1, ΓΑΝ2 και οι συνοδοί καθηγητές, Τεπελίδου Σοφία, Παλαιοχωρινού Τριανταφυλλιά και Τσοκανάρας Γιώργος, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Ειδικό Γυμνάσιο και Λύκειο Κωφών και Βαρήκοων Θεσσαλονίκης.

Ενημερώθηκαν από την Διευθύντρια κ. Μιχαηλίδου Μαρία και τους καθηγητές του ειδικού σχολείου σχετικά με τις μεθόδους επικοινωνίας και την εκπαίδευση των κωφών παιδιών, με έμφαση στην προσπάθεια εφαρμογής καινοτόμων μεθόδων και στο πλούσιο πολιτιστικό έργο του Σχολείου, το οποίο στοχεύει στην εξάλειψη της απομόνωσης και της περιθωριοποίησης των κωφών και βαρήκοων εφήβων. Οι μαθητές  ξεναγήθηκαν  και συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες στο μουσείο και στην αίθουσα υπολογιστών.

Σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψης η φιλοξενία ήταν ιδιαίτερα θερμή και η επικοινωνία μεταξύ των μαθητών των δύο σχολείων εντυπωσιακή.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν  την Σχολή Τυφλών, όπου πρόσφεραν  δώρα χρήσιμα για την εκπαίδευση σε Δεξιότητες Καθημερινής Διαβίωσης.  Ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη Εκπαίδευσης, κ. Ζούμα Δήμητρα,  για τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες της σχολής, για τη μέθοδο γραφής και ανάγνωσης Braille αλλά και για τα επιτεύγματα της τεχνολογίας που ενισχύουν τους τυφλούς στην προσπάθειά τους να έχουν μια φυσιολογική ζωή.

Ο κ. Γιώργος Μαρκόπουλος, προπονητής του αθλητικού συλλόγου «Ήφαιστος», τους ενημέρωσε για τις αθλητικές δραστηριότητες του συλλόγου και για το Παραολυμπιακό άθλημα Goalball.

Ο κ. Λευτέρης Κιταντζής, εκπαιδευτής σκύλων οδηγών, τους ενημέρωσε για την εκπαίδευση, την εργασία, την «συνταξιοδότηση» των σκύλων-οδηγών, καθώς και για το γεγονός ότι η πρόσβασή τους επιτρέπεται παντού και προστατεύεται από την ελληνική νομοθεσία και τους διεθνείς κανονισμούς.

Οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με άτομα  με αναπηρία όρασης  και συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες.

Σχολιάστε / Απαντήστε