27o Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου Κορδελιού – Ευόσμου

Το τμήμα Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου οργανώνει φέτος το «27ο Φεστιβάλ Παιδείας» με τις διαγωνιστικές εκπαιδευτικές του δράσεις, με τίτλο «Στον ρυθμό της Δημοκρατίας – The beat of Democracy”.

Στόχος της θεματικής αυτής είναι η διερεύνηση και ο προβληματισμός των μαθητών και των μαθητριών όσον αφορά την έννοια της Δημοκρατίας, τις αρχές που τη διέπουν αλλά και την ενεργή συμμετοχή των πολιτών στη λήψη αποφάσεων.

Τις μαθήτριες και τους μαθητές Λυκείου αφορούν οι ακόλουθες δράσεις:

• Διαγωνισμός Ποίησης για Γυμνάσια και Λύκεια
  • Διαγωνισμός Φωτογραφίας για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
  • Εκφραστική Ανάγνωση για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Για την περεταίρω θεμελίωση της θεματικής του φεστιβάλ και για λεπτομέρειες όσον αφορά τους διαγωνισμούς μπορείτε να δείτε την πρόσκληση του Δήμου Κορδελιού – Ευόσμου εδώ, ενώ για συμμετοχή σε κάποιον από τους διαγωνισμούς μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Τσιρωνά.

Σχολιάστε / Απαντήστε