Νέο και προσωρινό Πρόγραμμα Μαθημάτων από Δευτέρα 13 Νοεμβρίου

Επειδή, ως φαίνεται, η ιστορία με τα προγράμματα καλά κρατεί, ας αλλάξουμε «Πρόσωπα» στις μικρογραφίες μας και ας έρθουμε στη σύγχρονη εποχή. Τιμώντας έναν εμβληματικό ζωγράφο, τον Γιάννη Γαΐτη, και με την ευκαιρία των 100 χρόνων από τη γέννησή του, η Δημοτική Πινακοθήκη της Θεσσαλονίκης (Villa Binca) οργάνωσε μια αναδρομική έκθεση με μερικά από τα έργα του. Είναι πραγματικά μια έξοχη εμπειρία να επισκεφτεί κάποιος αυτή τη μοναδική για την πόλη μας έκθεση! Για να μας ανοίξει η όρεξη, ας δούμε μερικά από τα «Πρόσωπά» του -ή μήπως τα «Μη-Πρόσωπα; Εσείς θα αποφασίσετε.

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να δουν το Πρόγραμμα της ερχόμενης εβδομάδας εδώ, ενώ οι εκπαιδευτικοί μπορούν να το δουν εδώ.

[Μικρογραφία:
Γιάννης Γαΐτης, Άγγελος