Βουλή των εφήβων – Καλοκαίρι 2013

Από τις 28 Ιουνίου έως και την 1η Ιουλίου 2013 πραγματοποιήθηκε η 18η Σύνοδος της Βουλής των Εφήβων όπου το σχολείο μας έστειλε αντιπρόσωπο την Ειρήνη Βαρελτζίδου.
Από την Πρώτη Περιφέρεια Θεσσαλονίκης εκλέχθηκαν συνολικά 15 έφηβοι βουλευτές. Η Ειρήνη, μαθήτρια της Γ? τάξης φέτος, ως έφηβη βουλευτής, ανήκε στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων, Παραγωγής & Εμπορίου που την Κυριακή 30/6 συνεδρίασε στην αίθουσα της ολομέλειας. Επίσης, τη Δευτέρα 1/7, ήταν μία από τους 13 ομιλητές από το βήμα της βουλής στην συνεδρίαση της ολομέλειας των αντιπροσώπων.
Η διαμονή των εφήβων βουλευτών έγινε στο ξενοδοχείο President και στα πλαίσια του προγράμματος επισκέφτηκαν το μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης, παρακολούθησαν στο Ηρώδειο μουσικοχορευτική παράσταση με τη συμμετοχή του Λυκείου των Ελληνίδων και παρέστησαν σε δεξίωση στο ξενοδοχείο.
Η Ειρήνη στάθηκε επάξια αντιπρόσωπος των συνομηλίκων της κάνοντας τους καθηγητές και συμμαθητές της υπερήφανους.
Συγχαρητήρια Ειρήνη !!!

Σχολιάστε / Απαντήστε